Wakacje Kredytowe – Karencja w Spłacie Kredytu

Czasami mimo ciążącego nad nami kredytu, jesteśmy zmuszeni, aby na moment zaprzestać płacenia rat kredytu. Pojawia się jednak pytanie, jak to najlepiej zrobić.

Wyjaśnimy w tym artykule, jak działa karencja. Warto jednak wiedzieć, że karencja nie daje nam całkowitego komfortu. Prędzej czy później trzeba będzie wrócić do płacenia rat.

Karencja — co to takiego?

Mimo kredytów i pożyczek bardzo często zdarza się, że chwilowo brakuje nam gotówki lub tracimy płynnością finansową. Banki oczywiście zdają sobie z tego sprawę i są przygotowane na takie sytuacje. W takich przypadkach możemy spodziewać się, że przedstawiciel bankowy zaproponuje nam karencje w spłacie kredytu.

Karencja w większości przypadków stosowana jest podczas kredytów hipotecznych. Nie jest to jednak reguła. Równie dobrze można wnioskować o przerwę w spłacie kredytu gotówkowego. Przedstawmy jednak jak dokładnie działa karencja.

Jeśli chcielibyśmy w dogłębny sposób zobrazować działanie karencji, należałoby od wyjaśnienia działania rat kredytu. Można by pomyśleć, że karencja w spłacie oznacza zaprzestanie uiszczania jakichkolwiek opłat. Niestety tak to nie działa. Nadal trzeba opłacić ubezpieczenie kredytu i naliczane przez bank comiesięczne odsetki. Jedyne do odraczamy to część kapitałowa naszego kredytu. Oznacza to, że wydłużamy nasz termin spłaty zobowiązania.

Kiedy warto ubiegać się o karencje?

Mimo iż karencja w spłacie prezentuje się jako ciekawe rozwiązanie, to nie zawsze jest to najlepsza opcja. Bardzo często zwyczajnie pod względem finansowym nie opłaca się stosować tego rozwiązania. Reasumując, o karencję warto ubiegać w następujących przypadkach:W późniejszym stadium spłacania kredytu. Wtedy spłacamy już część kapitałową, więc karencja pozwoli chwilowo zastopować uiszczanie jakichkolwiek opłat. Na początku trwania okresu spłaty kredytu nie jest to opłacalne. Wtedy raty, to w większości część oprocentowania.

W sytuacji, gdy spłaciliśmy już połowę kredytu. Nie jest to tak korzystne, jak pierwsza opcja, jednak nadal opłacalne. Po przekroczeniu połowy okresu ratalnego nasze raty to już w większości część kapitałowa. Karencja w tym okresie spowoduje zminimalizowanie opłat.

Jak uzyskać karencje od banku?

Z pozoru może się wydawać, że jest to trudny zabieg. Jednak w praktyce złożenie wniosku o karencję w spłacie to bardzo prosta sprawa. Wygląda to prawie tak samo, jak w przypadku wnioskowania o kredyt. Musimy złożyć wniosek do dowolnej placówki banku. Można to zrobić także online. Bank przeanalizuje twoją sytuację i kredyt, a następnie zdecyduje. Prawdopodobnie twoja prośba zostanie rozważona pozytywnie. Czasem jednak bank stawia pewne wymogi, które należy spełnić przed przyznaniem karencji.