Jak Poprawić Złą Historię Kredytową

Wiele osób w obecnych czasach korzysta z udogodnień, jakimi są kredyty. Jednak często nasz wniosek, który składamy do banku, jest odrzucany.

Powodów, dlaczego tak się dzieje, jest wiele. Dziś jednak zajmiemy się jednym z nich, czyli zdolnością kredytową. Nie każdy bowiem wie, co warunkuję nasz możliwość finansowe. Przedstawimy, czym jest, od czego zależy i jak poprawić swoją zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa — czym jest?

Zdolność kredytowa jest to bardzo ważny warunek, na który uwagę zwracają wszystkie banki. Od niej zależy czy dostaniemy nasz upragniony kredyt. Najprościej tłumacząc, jest to nasza przewidywana zdolność na spłacanie kredytu, który chcemy zaciągnąć. Wystarczy, że zdaniem banku nie spełniamy kilku wymagań i uzna ,że nie jesteśmy w stanie spłacić przykładowego kredytu. W takich sytuacjach zazwyczaj należy zgodzić się na inną, mniejszą kwotę.

Można jednak próbować starać się o kredyt na daną kwotę w innym banku. Wydaje się trochę absurdalne, ale wcale takie nie jest. Zdolność kredytowa nie jest taka sama w każdej instytucji. Wszystkie banki same ją obliczają, na podstawie własnych założeń. Bardzo możliwa jest więc sytuacja, że w danym banku nie otrzymamy kredytu, który nas satysfakcjonuje, a w innym nie będzie z tym najmniejszego problemu.

Jeśli chodzi o zdolność kredytową, to możemy wyróżnić kilka podstawowych czynników, które ją warunkują. Nie ma także żadnych wątpliwości, że każdy bank zwraca uwagę na następujące rzeczy: źródło i wysokość naszego dochodu w skali miesiąca, ilość osób, które utrzymujemy z określonego dochodu, inne pożyczki lub zobowiązania względem różnych instytucji, ewentualne długi i zaległości w płaceniu zobowiązań.

Jak zwiększyć swoja zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa nie zawsze nam się podoba. Często powoduje to komplikacje, gdy nie jest wystarczająca na skorzystanie z dogodnego kredytu. Jest to odczuwalne zwłaszcza w sytuacjach, gdy potrzebna jest nam pewna kwota, a mniejsza nie wystarczy na wybrany przez nas cel. Jednak nie wszystko stracone. Istnieją sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej. Jednym z bardzo ważnych czynników, który może skutecznie obniżyć naszą zdolność na pobranie kredytu, jest posiadanie kart kredytowych.

Dla banku stanowi to ryzyko, że w każdej chwili możemy z nich skorzystać i się zadłużyć. Oznaczałoby to zaprzestanie płacenia rat za kredyt. Są także inne czynniki, które można w prosty sposób zniwelować. Ważne jest wyrównanie wszelkich zobowiązań przed składaniem wniosku o przyznanie kredytu. Mowa przede wszystkim o niespłaconych pożyczkach oraz innych opłatach okresowych, które uiszczamy. Jeśli więc kupiliśmy sprzęt na raty, to lepiej go szybko spłaćmy. W ten sposób z pewnością nasza zdolność kredytowa się zwiększy. Poza tym podczas składania wniosku o kredyt wybierzmy dłuższy okres kredytowania. Zmniejszy to miesięczne raty i zwiększy kwotę, którą bank nam przyzna.